„CAŁE TO PIĘKNO I KREW” OD 16 CZERWCA W KINACH!

23.04.2022 Przeczytasz w 3 minuty

Nan Goldin to żywa legenda. Intymnymi zdjęciami dokumentującymi swoje życie oraz swoich przyjaciół rzuciła wyzwanie zdominowanemu przez mężczyzn światu sztuki w latach 60. Od tamtej pory stała się także aktywistką, dokumentując pandemię AIDS w latach 80. i 90., czym walczyła o życie umierających ludzi. Obecnie podjęła kolejną walkę w swoim życiu - wystąpiła przeciw właścicielom koncernu farmaceutycznego, który jest współodpowiedzialny za kryzys opioidowy w Stanach Zjednoczonych - rodzinie Sacklerów. 

„Społeczeństwo trzyma w sekrecie wszystko, co złe, przez co niszczy się ludzi”

„W moich filmach często poruszam kwestie polityczne" - mówi reżyserka Laura Poitras, która otrzymała Oscara® za „Citizenfour”. „Zwykle podążam za jednostkami, które wkładają wysiłek w walkę o sprawiedliwość”. Po tym, jak reżyserka dowiedziała się o trwającej walce Goldin przeciwko rodzinie Sacklerów, nie mogła się uwolnić od myśli o tym projekcie. W miarę jak film nabierał kształtu, stało się jasne, że choć grupa aktywistyczna P.A.I.N. będzie centralnym punktem filmu, to będzie też idealną okazją do zbadania przenikania się aktywizmu z życiem i twórczością Goldin.

Dla Goldin istotne było, żeby film dotknął również ekonomicznych, społecznych i instytucjonalnych analogii między kryzysem HIV/AIDS a obecnym kryzysem opioidowym. Kryzysy społeczne nie istnieją jako samotne wyspy, a uchwycenie związku między często stygmatyzowanymi społecznościami, w których fotografka wyrosła, a osobistymi historiami stojącymi za jej sztuką, było kluczowe dla pełnego zrozumienia jej twórczości.

Goldin uważa, że polityczna subwersywność zawsze była nieodłączną cechą jej sztuki, także ze względu na queerowych przyjaciół i współpracowników, których uwieczniała na swoich ikonicznych zdjęciach i pokazach slajdów, co czyni „Całe to piękno i krew” idealnym filmem na czerwiec - Miesiąc Dumy. 

Lista kin grających film: https://www.againstgravity.pl/gdzie-zobaczysz-nasze-filmy

„Całe to piękno i krew” (All the Beauty and the Bloodshed), reż. Laura Poitras, USA 2022, 121 min, w kinach od 16 czerwca.

Slot