“Her Name Was Europa” i “Enthusiasm” – pierwszy w Polsce pokaz filmów grupy OJOBOCA i spotkanie z twórcami

14.09.2023 Przeczytasz w 5 minut

W kinie Eleltoronik 25 października o godz. 20.00 odbędzie się pierwszy w Polsce pokaz filmów Anji Dornieden i Juana Davida Gonzáleza Monroya, tworzących duet Ojoboca. Po projekcji filmów “Her Name Was Europa”, pokazywanego m.in. w ramach Forum Expanded Berlinale i DocumentaMadrid, oraz “Enthusiasm” zapraszamy na spotkanie z twórcami o niezależnej produkcji filmowej, awangardowych inspiracjach w twórczości Ojoboca, o tym, w jaki sposób obrazy są kształtowane w wyobraźni i (nie)możliwych sposobach fotograficznego i filmowego ich przedstawienia.

“Her Name Was Europa” stanowi rodzaj eseju filmowego o funkcjonowaniu w społecznej wyobraźni obrazu tura, przodka współczesnego bydła domowego. Ostatni dziki tur wyginął w Puszczy Jaktorowskiej w Polsce w 1627 roku. Wymarcie tura, któremu przypisywane były magiczne właściwości, jest pierwszym udokumentowanym wyginięciem zwierzęcia. Film przybliża historię prób odtworzenia wymarłego gatunku i przywrócenia go do życia, które zaczęły się materializować w XX wieku.

Projekcji filmu “Her Name Was Europa” będzie towarzyszył pokaz filmu “Enthusiasm” będącym wizualnym esejem o oczekiwaniu na obraz kota.

Anja Dornieden i Juan David González Monroy to filmowcy mieszkający w Berlinie. Pracują razem jako duet OJOBOCA. Wspólnie praktykują Orroryzm, symulowaną metodę wewnętrznej i zewnętrznej transformacji. Od 2010 roku są członkami prowadzonego przez artystów laboratorium filmowego LaborBerlin.

Spotkanie z twórcami po projekcji filmów “Her Name Was Europa” i “Enthusiasm” poprowadzi Gabriela Sitek. Rozmowa odbędzie się w języku angielskim.

Pokaz filmów “Her Name Was Europa” i “Enthusiasm” stanowi część europejskiego tourne grupy OJOBOCA (http://ojoboca.com/).

Więcej o filmach:

Her Name Was Europa

16mm | 76 min | czarno-biały | 2020

Reżyseria i scenariusz: Anja Dornieden, Juan David González Monroy

Zdjęcia: Anja Dornieden, Juan David González Monroy

Montaż: Anja Dornieden, Juan David González Monroy

Muzyka: Anja Dornieden, Juan David González Monroy

Dźwięk: Christian Obermaier

Producenci: Anja Dornieden, Juan David González Monroy

Produkcja: Ojoboca (http://ojoboca.com/)

Wybrane festiwale i nagrody: Limits of Control – Films by Ojoboca, Museum of the Moving Image; Nowy Jork, USA 2022; DocumentaMadrid; Madryt, Hiszpania 2020; Viennale; Vienna, Austria 2020; Black Canvas Festival de Cine Contemporáneo; Mexico City, Meksyk 2020; New York Film Festival – Currents; Nowy Jork, USA 2020; IndieLisboa; Lisbon, Portugal 2020; Berlin International Film Festival – Forum Expanded; Berlin, Niemcy 2020

Tur to nazwa nadana dzikiemu przodkowi współczesnego bydła domowego. Ostatni dziki tur wyginął w Puszczy Jaktorowskiej w Polsce w 1627 roku. Wymarcie tura, któremu przypisywane były magiczne właściwości, jest pierwszym udokumentowanym wyginięciem zwierzęcia. Zanikanie tego gatunku było spowodowane zarówno polowaniami, jak i wprowadzeniem hodowli udomowionego bydła.

Cechy przypisywane temu zwierzęciu, takie jak szybkość, siła i odwaga, były wiązane się z jego symboliczną mocą. Niektórym częściom jego ciała przypisywano nadprzyrodzone właściwości. Sierść z jego czoła między rogami i kościom w kształcie krzyża miały mieć magiczne działanie. Ci, którzy je nosili, mieli stać się posiadaczami cech zwierzęcia.

W XX wieku zaczęły się materializować próby odtworzenia wymarłego gatunku i przywrócenia go do życia.

 

Enthusiasm

8 min | kolorowy | 2022

Reżyseria i scenariusz: Anja Dornieden, Juan David González Monroy

Zdjęcia: Anja Dornieden, Juan David González Monroy

Montaż: Anja Dornieden, Juan David González Monroy

Producenci: Anja Dornieden, Juan David González Monroy

Produkcja: Ojoboca (http://ojoboca.com/)

Wybrane festiwale i nagrody: Diffraktion # 11, Freilichtbühne Weißensee, Berlin, Germany 2022; Limits of Control – Films by Ojoboca, Museum of the Moving Image; New York, USA 2022; Prismatic Ground; New York, USA 2022

 

Film o oczekiwaniu, aby zobaczyć kota.

 

Więcej o twórczości i działalności Anji Dornieden i Juana Davida Gonzáleza Monroya: http://ojoboca.com/.

Slot