Millennium Docs Against Gravity na liście festiwali kwalifikujących do Oscara®!
Imponujący rozwój festiwalu Millennium Docs Against Gravity w ostatnich latach został dostrzeżony przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. MDAG znalazł się na prestiżowej liście festiwali kwalifikujących do Oscara® w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny! To olbrzymie osiągnięcie całego zespołu, ponieważ ta ekskluzywna lista praktycznie od dekad się nie zmieniała, a znajdują się na niej wyłącznie najważniejsze i największe imprezy filmowe, pokroju Berlinale czy Festiwalu Filmowego w Cannes. Millennium Docs Against Gravity, który wyrósł na drugi co do wielkości festiwal filmów dokumentalnych w Europie, dzięki swojej skali oraz programowi stał się ważnym punktem światowych i międzynarodowych premier oraz startem drogi do najważniejszych nagród, co zauważyli eksperci i ekspertki w listach rekomendacyjnych.
MDAG jest także członkiem-założycielem Doc Alliance, federacji siedmiu europejskich festiwali filmów dokumentalnych, oraz członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Możliwość otwierania drogi zwycięskiemu filmowi do Oscara® jest ukoronowaniem 21-letniej historii festiwalu.
MDAG otwiera drogę do Oscara®
Zwycięzca Grand Prix - Nagrody Banku Millennium będzie miał od 22. edycji w 2025 roku otwartą drogę do Oscara®, czyli nie będzie musiał spełnić pozostałych warunków wyścigu po najważniejszą nagrodę filmową na świecie (wszystkie dostępne są tutaj: https://www.oscars.org/oscars/rules-eligibility). Zgodnie z regułami ustalonymi przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej o nagrodę mogą starać się wyłącznie filmy, które miały swoją nieprzerwaną 7-dniową dystrybucję w USA (spełniającą szereg dodatkowych warunków), tytuły nominowane przez dany kraj jako ich kandydat w kategorii Najlepszy film międzynarodowy albo właśnie te dzieła, które zwyciężyły na jednym z festiwali z listy kwalifikującej. Znajduje się na niej od teraz także MDAG, co sprawia, że prestiż i znaczenie głównej nagrody festiwalu niezwykle wzrosło.
„Program światowej klasy”
Droga do tak wielkiego wyróżnienia, jakim jest obecność na liście festiwali kwalifikujących do Oscara®, składała się z wielu przemyślanych działań zespołu tworzącego MDAG. Przede wszystkim w programie festiwalu na przestrzeni lat miało swoje polskie, europejskie i międzynarodowe premiery wiele filmów, które następnie otrzymywały nominacje do Oscara®, jak było chociażby z filmem „Przeżyć” (Flee) Jonasa Pohera Rasmussena w 2021 roku. Reżyser tak pisze o MDAG w liście rekomendacyjnym: „Kiedy śledzę program festiwalu, widzę niesamowitą różnorodność filmów – wiele z nich dopiero rozpoczyna swoją festiwalową przygodę, a później trafia na listy nominowanych do najbardziej prestiżowych nagród, w tym tych przyznawanych przez Akademię. Byłem pod wrażeniem nie tylko artystycznego poziomu festiwalu, ale także faktu, że zespół programujący koncentrował się na zachowaniu balansu w reprezentacji płci i równości oraz poruszał wiele ważnych kwestii społecznych”.
Z kolei w 2024 roku na festiwalu odbyła się premiera międzynarodowa filmu „Sugarcane” (reż. Julian Brave NoiseCat, Emily Kassie), który miał swoją premierę światową na Sundance, gdzie zdobył nagrodę za reżyserię a obecnie jest w czołówce przewidywań Oscarowych® przez najważniejsze media filmowe - Variety, Hollywood Reporter czy IndieWire.
Członkowie i członkinie Amerykańskiej Akademii o MDAG
W ciągu ostatnich lat w jury Konkursu Głównego Millennium Docs Against Gravity zasiadało wielu osób, które zdobyły Oscara® lub były do niego nominowane. Wśród nich Paweł Pawlikowski, polski laureat Oscara®, który cieszy się z sukcesu festiwalu: „Osobiście, jako polski filmowiec, jestem zachwycony, że mój kraj organizuje tak stylowe, pewne siebie, wysoko oceniane i cool wydarzenie filmowe. Z radością powitam w Warszawie co roku innych członków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej z całego świata”.
W jury znalazł się także amerykański reżyser David France, który wysoko ocenia festiwal: „Selekcja filmów była na światowym poziomie, konkurs ekscytujący, a jury – zarówno w przypadku Grand Prix - Nagrody Banku Millennium, jak i innych kategorii – było najwyższej klasy i składało się z czołowych postaci dla kina z Europy i Ameryki Północnej. To doskonałe miejsce na premierę każdego filmu zasługującego na nagrody”.
Sigrid Dyekjær, wybitna producentka filmowa nominowana do Oscara®, zauważa z kolei sukces odważnej strategii pozycjonującej film dokumentalny jako atrakcyjną ofertę dla masowego widza, którą od lat prowadzi festiwal: „MDAG stał się jedną z największych imprez prezentujących filmy dokumentalne na świecie i przewyższa pod względem rozgłosu i liczby widzów festiwale filmów fabularnych w Polsce”.
Więcej informacji o MDAG, w tym konkretne dane dotyczące struktury oraz rozwoju publiczności, wydarzeń, nagród, całorocznych cykli filmowych, liczby publikacji oraz zasięgu i wartości mediowej festiwalu można znaleźć na stronie https://www.communication.mdag.pl/home-pl.
22. edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 9 do 18 maja 2025 roku w kinach oraz od 20 maja do 2 czerwca online na mdag.pl! Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (https://www.bankmillennium.pl/).