„Pianoforte” w nowym cyklu Filmowych Piątków z Klasą. Akademii Dokumentalnej w Kinotece!

15.12.2023 Przeczytasz w 7 minut

Zachęcamy do zabrania osób uczęszczających do szkół ponadpodstawowych na pokaz filmu, który po raz pierwszy w historii zagląda za kulisy Konkursu Chopinowskiego. „Pianoforte” Jakuba Piątka wchodzi na ekrany kin w całej Polsce 16 lutego! Już w piątek 23 lutego o godz. 12 w Kinotece odbędzie się edukacyjny pokaz filmu i spotkanie z Dominiką Cieślikowską, psycholożką i trenerką umiejętności antydyskryminacyjnych. A tydzień później – w piątek 1 marca, o godz. 12 w Kinotece zapraszamy na film „Pianoforte” i spotkanie z osobą ekspercką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Zapisać klasę na seans i spotkanie można, wysyłając zgłoszenie na adres: akademia@againstgravity.pl Bilety dla osób uczniowskich kosztują 19 zł. Osoby opiekujące są grupami uczestniczą w pokazach bezpłatnie.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=kjmTet9gu38

Ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. W trakcie eliminacji jest ich 160, do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie. Odbywa się co pięć lat w Warszawie i biorą w nim udział największej sławy pianiści i pianistki. Na pierwszym planie w filmie znajdują się młodzi uczestnicy konkursu z różnych stron świata i ich marzenia. Swoje życie od dzieciństwa podporządkowali grze na fortepianie i czują się gotowi, żeby stanąć do rywalizacji.

Po raz pierwszy w historii mamy szansę obserwować ich zakulisowe katorżnicze przygotowania, ale towarzyszymy im także prywatnie, kiedy odsłaniają swoje barwne, niepokorne osobowości. Niektórzy marzą o graniu w ulubioną grę na konsoli, inni w oczekiwaniu na werdykt spędzają bezsenne noce w warszawskich barach. Nieubłagane reguły konkursu sprawiają, że nie dla wszystkich znajdzie się miejsce na podium. To wciągająca opowieść o dojrzewaniu, buncie i muzyce w cieniu ogromnych oczekiwań. Nowy film Kuby Piątka („Primetime”) był hitem festiwalu Sundance i otrzymał Nagrodę Publiczności w czasie największego polskiego festiwalu filmowego - Millennium Docs Against Gravity.

Zachęcamy do zapisania osób uczęszczających do szkół ponadpodstawowych na jeden z pokazów filmu i edukacyjne spotkanie w Kinotece:

  • projekcja „Pianoforte” w piątek 23 lutego, Kinoteka, godz. 12 + spotkanie edukacyjne z Dominiką Cieślikowską,
  • projekcja „Pianoforte” w piątek 1 marca, Kinoteka, godz. 12 + spotkanie edukacyjne z osobą ekspercką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Pokaz „Pianoforte” i spotkanie – w wybranym terminie!

Film trafi do kin 16 lutego i bardzo zachęcamy do udania się z podopiecznymi na seans! Jeśli terminy projekcji i spotkań po filmie „Pianoforte” w ramach Filmowych Piątków z Klasą. Akademii Dokumentalnej w Kinotece nie odpowiadają Państwa potrzebom, na terenie Warszawy przy grupie 60 osób pomożemy zorganizować pokaz wraz ze spotkaniem edukacyjnym. Zgłoszenia przyjmujemy na adres: akademia@againstgravity.pl.

Dostępne są materiały edukacyjne do filmu w dwóch odsłonach:

- „Anatomia stresu – jak bohaterowie filmowi oraz my przeżywamy i odreagowujemy sytuacje stresowe”. Scenariusz lekcji przygotowany przez Dominikę Cieślikowską, psycholożkę i trenerkę umiejętności antydyskryminacyjnych.

- „Pianistyczne Igrzyska” – scenariusz lekcji o Konkursie Chopinowskim przygotowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, przybliżający historię i kulisy Konkursu, a także związane z nim najciekawsze momenty.

Znakomitym dopełnieniem wątku będzie wizyta w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Zachęcamy do skorzystania z oferty edukacyjnej przygotowanej dla szkół – lekcji muzealnych, a także spacerów miejskich przybliżających postać i życie patrona konkursu. Szczegóły dostępne na stronie internetowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina:

https://muzeum.nifc.pl/pl/muzeum/edukacja-miejsca/1_przedszkola-i-szkoly

Na „Świat po pracy” z klasą do kina 22 marca w warszawskiej Kinotece

Jeszcze w marcu w ramach Filmowych Piątków z Klasą. Akademii Dokumentalnej w Kinotece zapraszamy na pokaz filmu “Świat po pracy” (“After Work”), reż. Erik Gandini, Szwecja, Norwegia, Włochy 2023, 81 min, który odbędzie się 22 marca, o godz. 12. Po filmie odbędzie się spotkanie eksperckie.

Zwiastun: https://youtu.be/4e4mzF26UBA?si=UE6sVJIMWtAiUeBv

Czy jesteśmy gotowi na świat bez pracy? A może nie wyobrażamy sobie bez niej życia? Mistrz kina dokumentalnego Erik Gandini („Wideokracja", „Szwedzka teoria miłości") z poczuciem humoru bierze na warsztat przewidywania naukowców, że za kilka dekad w większości zadań zastąpią nas maszyny. Rusza w podróż po świecie, żeby lepiej zrozumieć znaczenie pracy w naszym życiu. W Kuwejcie odkrywa, że każdy ma do niej prawo, więc w niektórych miejscach na jednym stanowisku zatrudnionych jest 20 osób, które nie mają nic do roboty. W Korei Południowej 14-godzinny dzień pracy to norma i oznaka szacunku. Z kolei w Stanach Zjednoczonych co roku pracownicy rezygnują z ponad 500 milionów godzin urlopu z obawy o utratę pracy. Dzięki swojej przewrotności i wnikliwemu spojrzeniu Gandini po raz kolejny podbija serca publiczności - „Świat po pracy" stał się najpopularniejszym filmem festiwali Millennium Docs Against Gravity i CPH:DOX.

Tydzień z filmem dokumentalnym dla szkół w ramach 21. MDAG!

Zwieńczeniem programu filmowego Akademii Dokumentalnej dla szkół ponadpodstawowych w semestrze letnim 2024 będą projekcje organizowane w ramach 21. edycja Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. W tygodniu w dniach 10-19 maja projekcje 6 najnowszych filmów dokumentalnych skierowanych do młodzieży wraz ze spotkaniami edukacyjnymi będą odbywały się o godz. 12 w warszawskiej Kinotece. Filmy zostaną wybrane z dbałością o ich różnorodność tematyczną. Będą dotyczyły m.in. świata nowych mediów, psychologii, aktywizmu, różnorodności kulturowej i ekologii. Pełny program ogłosimy wkrótce. Już teraz zachęcamy do zarezerwowania czasu na wyjście z klasą do kina!

Zapisać klasę na pokaz filmu z programu Akademii Dokumentalnej w kinie na terenie Warszawy można, wysyłając zgłoszenie na adres: akademia@againstgravity.pl

Organizatorami Filmowych Piątków z Klasą. Akademii Dokumentalnej w Kinotece są: Against Gravity, Fundacja Okonakino, Akademia Dokumentalna, Kinoteka. Partnerami projektu są Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Rekomendacja merytoryczna: redakcja „Newsweek Psychologia Dziecka” i „Newsweek Psychologia Nastolatka”.

Więcej informacji o projektach Akademii Dokumentalnej: https://www.akademiadokumentalna.pl

Slot