Premiera wstrząsającego filmu François Ozona na Nowych Horyzontach!
„Dzięki Bogu” wywołał we Francji burzę podobną, jak u nas „Kler” Wojciecha Smarzowskiego czy „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich. Scenariusz został oparty na faktach, a rzeczywiste wydarzenia wciąż się toczą i przeplatają się z działaniami wokół filmu. Miesiąc po światowej premierze w Berlinie, 7 marca br. arcybiskup Lyonu Philippe Barbarin (jeden z niechlubnych bohaterów filmu) został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu za tuszowanie pedofilii. O czynach księdza Bernarda Preynata, jednego z kapłanów swojej diecezji, który ostatecznie wykorzystał 80 chłopców (tyle przypadków zgłoszono), francuski Kościół wiedział od 1991 roku od rodzin ofiar. Barbarin odwołał się od wyroku, ale jednocześnie złożył rezygnację z posługi pasterskiej na ręce Papieża Franciszka. Jednak Papież jej nie przyjął, podając argument domniemania niewinności. Ostatecznie Barbarin postanowił na pewien czas usunąć się z diecezji, zaprzestać pełnienia posługi duszpasterskiej i schronić się w klasztorze. Metropolita Lyonu jest najwyższym hierarchą kościelnym we Francji uwikłanym w skandal wykorzystywania seksualnego dzieci w Kościele katolickim.
Proces księdza Preynata ma się odbyć do końca roku. 4 lipca został on wydalony ze stanu duchownego. „Nigdy nie zaprzeczyłem faktom, które mnie obciążają. Są dla mnie głęboką raną w moim kapłańskim sercu”, napisał w jednym z listów. Preynat pozostawał bezkarny aż do emerytury, na którą przeszedł cztery lata temu, pracował z dziećmi. „To ważna decyzja” - mówi o pozbawieniu Preynata kapłaństwa Alexandre Dussot-Hezez (jedna z ofiar księdza), którego w filmie Ozona gra Melvil Poupaud. „Dotychczasowe przypadki pokazują, że molestujący księża są często przenoszeni do innych diecezji. Jeśli zachowują możliwość celebracji, ciągle posiadają władzę nad ludźmi.”
„Film Ozona zawiera ważną lekcję dla Polaków, bo pokazuje, co się dzieje, kiedy sprawa tuszowania koscielnej pedofilii wyjdzie na jaw w państwie, które jest niezależne od Kościoła, jak Francja”, mówi Agata Diduszko-Zyglewska, autorka książki „Krucjata polska” i współautorka mapy kościelnej pedofilii i raportu o tuszowaniu pedofilii przez polskich biskupów. „Takie państwo staje w obronie dzieci. W Polsce, gdzie uprzywilejowany Kościół katolicki jest ponad prawem, państwo chroni przed odpowiedzialnością biskupów, pobłaża sprawcom i porzuca własne dzieci.”
Początek premierowego pokazu filmu „Dzięki Bogu” jutro, w sob. 27.07, o godz. 15:45 w Kinie Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21.
Po seansie odbędzie się spotkanie z Arturem Nowakiem i Joanną Scheuring-Wielgus, które poprowadzi Agata Diduszko-Zyglewska.
Artur Nowak występuje w filmie „Tylko nie mów nikomu”. Jest on autorem reportaży o pedofilii i dzieciach księży („Dzieci, które gorszą”, „Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos”). Ostatnio ukazała się jego książka o polskim klerze pt. „Duchowni o duchownych”.
Joanna Scheuring-Wielgus jest posłanką na Sejm i członkinią rady Fundacji „Nie lękajcie się”, która działa na rzecz ofiar księży pedofilów w Polsce.
Start spotkania o godz. 18:30 w kawiarni Barbara, ul. Świdnicka 8B (500 m od kina).
Film „Dzięki Bogu” będzie można obejrzeć także na Dwóch Brzegach w Kazimierzu Dolnym.
Na polskie ekrany film wejdzie 20 września.
Dystrybutorem filmu jest Against Gravity.