Genesis 2.0
Genesis 2.0
- Opis i trailer
- Galeria
- Media o filmie


Czy wskrzeszenie mamuta jest dziś możliwe? Jak co roku na odległych Wyspach Nowosyberyjskich na Oceanie Atlantyckim zespół zapaleńców poszukuje w wiecznej zmarzlinie kłów mamutów. Wśród nich jest łowca kłów Peter Grigorjew oraz jego brat Siemion, pracownik naukowy i dyrektor Muzeum Mamutów w Jakucku na Syberii. W powietrzu czuć gorączkę złota. Cena „białego złota” nigdy nie była tak wysoka, szczególnie na luksusowym chińskim rynku. Poza tym takie znaleziska są magnesem dla zaawansowanych technologicznie pionierskich genetyków i naukowców, którzy balansują na granicy genetyki i biologii syntetycznej, marząc o przywróceniu do życia wymarłego dawno temu mamuta. Chcą go sklonować z zamrożonego materiału genetycznego z prawie nienaruszonym DNA, który pozyskany został z syberyjskiego lodowca.
Próba wskrzeszenia mamuta jest pierwszym zwiastunem wielkiej rewolucji technologicznej, w wyniku której człowiek stanie się stwórcą, autorem nowego Genesis 2.0. Już dzisiaj, z pomocą chińskiego Narodowego Banku Genów, ludzie Zachodu za 100 000 dolarów są w stanie sklonować swoje zmarłe psy.
Najnowszy film nominowanego do Oscara reżysera („Fotograf wojenny”, 2001) opowiada o tajemnicach ukrytych w naturze, fundamencie stworzenia świata i nowej roli, jaką może odegrać w tym procesie człowiek. Bada nie tylko granice pomiędzy nauką a mitem lecz również skutki przejęcia przez człowieka kontroli nad ewolucją. I choć ten obszar badań znajduje się dopiero na wczesnym etapie, to jego efekty mogą za kilka lat zmienić nie do poznania nas samych i świat wokół.
Media o filmie
Genesis 2.0
"Bóg pracuje na Harvardzie. Ma największe laboratorium i jest genetykiem"
"W "Genesis 2.0." mamut jest symbolem późnego kapitalizmu, w którym wszystko splata się ze wszystkim, a sytuacja na Syberii wpływa na stan badań w Kalifornii. Frei do spółki z Arbugaevem pokazują tę ciasną nowoczesność w cudownie Herzogowskim stylu, mieszając patos z groteskowym humorem, zadziwienie pięknem i złożonością świata z pytaniem: "Dokąd my właściwie zmierzamy?"
"Genesis 2.0. Powrót mamuta" - wywiad z biotechnologiem Mikołajem Feodorowiczem wokół kwestii podnoszonych przez film na łamach "Newsweeka".
"Płynna krew mamuta - czy to możliwe" - fragment filmu w serwisie naukowym "Gazety Wyborczej".
"Twórcy zestawiają ze sobą dwie skrajne wizje. Efektem jest dokument stawiający niezwykle ciekawe pytania, i chociaż film wykonanie momentami szwankuje, prowokuje do myślenia"
"Dotknięcie kości mamuta dla ludzi Arktyki było śmiertelnym omenem. Teraz naukowcy szukają tkanek, by mamuta wskrzesić"
Wywiad z Christianem Freiem w programie Studio Kultura Rozmowy.